Zamek w Ojcowie

Warownia z Wieżą Widokową Szlak Orlich Gniazd

Szlak Orlich Gniazd

Postanowiliśmy podążyć Szlakiem Orlich Gniazd, z którego pojęciem spotkaliśmy się wielokrotnie zwiedzając Małopolskę. Z różnych blogów podróżniczych dowiedzieliśmy się, że nazwa obejmuje zamki i ruiny dawnych warowni, budowanych na najwyższych szczytach skał wapiennych. A więc w miejscach wybieranych na swoje schronienie przez Orły.

Szlak Orlich Gniazd łączy dwa miasta: Kraków z Częstochową. Liczy ponad 163 km, przez co biegnie przez wiele jurajskich warowni i zamków postawionych na skałach sięgających nawet 330 m n.p.m. Zamek w Ojcowie jest jednym z takich zabytkowych obiektów.

Geneza Nazwy Zamku w Ojcowie

Zamek został postawiony w 2 poł. XIV wieku na mocy decyzji króla Kazimierza Wielkiego, który nadał warowni nazwę: “Ociec u Skały”. Upamiętnił w ten sposób tułaczkę swojego ojca, Władysława Łokietka, który według legendy ukrywał się przez ok. 6 tygodni w jaskini przed czeskim królem Wacławem II. Nazwa nadana w ówczesnych czasach przetrwała do dziś otrzymując współczesne brzmienie “Ojców”. Ruiny czternastowiecznego Zamku w Ojcowie widać z daleka, ponieważ został on wzniesiony na wapiennej skale na wysokości 330 m n.p.m. i jest prawdziwą ozdobą Ojcowskiego Parku Narodowego w Dolinie Prądnika.

10 minutowy spacer pod Górę Zamkową

Zostawiliśmy samochód na płatnym parkingu (8 zł za godz.) i ruszyliśmy pieszą ścieżką pod górę. Szliśmy powoli, zachwycając się otaczającą naturą. Z jednej strony otaczał nas las, z drugiej roztaczał się widok na skały wapienne, a po odwróceniu się podziwialiśmy piękną panoramę Doliny Prądnik. Po pokonaniu wielu kamiennych stopni i przejściu szeroką ścieżką, z przygotowanymi dla podróżnych ławkami, zatrzymał nas niecodzienny widok. Zza drzew powoli wyłaniała się brama prowadząca do Zamku w Ojcowie.

Brama z Drewnianymi Schodami i Makietą

Przedzamcze składające się ze ścieżek z tablicami edukacyjnymi i ławkami, dla wielu stanowiło idealne miejsce do kontaktu z naturą. Po wykupieniu biletu za 39 zł mogliśmy przejść przez Budynek Bramny wprowadzający na teren Zamku w Ojcowie. Brama w przeszłości była najbardziej narażoną na atak wroga częścią warowni. Prowadził do niej drewniany pomost, którego ostatni segment był zwodzony. Do dziś zachowały się jedynie ślady po systemie jej ryglowania. Można za to wejść klimatycznymi schodami do Budynku Bramnego, w którym mieści się Makieta Zamku wraz ze spisaną i wyeksponowaną na ścianach historią tego miejsca.

Wieża z Wielkich Ciosów Wapiennych

Drugą a zarazem ostatnią budowlą, jaka dotrwała do dzisiejszych czasów na terenie Zamku w Ojcowie, była okrągła Wieża. W średniowieczu pełniła funkcje obronne i mieszkalne. Wybudowana z wielkich ciosów wapiennych należała do najwybitniejszych budowli w Małopolsce. Wieża była bogato wyposażona i przystrojona. Straciła na znaczeniu w XVIII wieku, stając się zamkowym więzieniem. Obecnie jest to dwukondygnacyjny budynek, z ekspozycją starych zdjęć i zbroją rycerską. W tle słychać było głos lektora, prezentującego historię tego miejsca. Niestety z wieży nie można podziwiać widoków roztaczających się nad Doliną Prądnika, ponieważ jest to zamknięta przestrzeń z małymi i głęboko osadzonymi w murze oknami.

Punkt Widokowy nad Przepaścią

Rekompensatą za brak tarasu widokowego na Wieży okazała się metalowa konstrukcja u jej podnóża, po prawej stronie. Choć punkt widokowy niczym nie nawiązywał do odległych czasów, był futurystyczny i oderwany od ziemi, to stanowił świetne miejsce do robienia zdjęć pamiątkowych z panoramą w tle. Stojąc lekko nad ziemią odczuliśmy potęgę natury. Z zapartym tchem spoglądaliśmy przed siebie. Nie sposób było nie patrzeć w dół, w przepaść z ruinami muru obronnego. Drugim takim magicznym miejscem była ławeczka postawiona przy samej krawędzi wzgórza z widokiem na Dolinę Prądnika i przecinające ją szlaki turystyczne.

Dziedziniec z 40 metrową Studnią

Z historią dwóch zabytkowych budowli, tj. Budynku Bramnego i Wieży mogliśmy się zapoznać zarówno zwiedzając odrestaurowane ruiny a także czytając na ich temat tablice edukacyjne umieszczone na Dziedzińcu Zamku w Ojcowie. Spacerując turystycznym szlakiem w plenerze dowiedzieliśmy się, że na dzisiejszym dziedzińcu zamkowym znajdowała się osada społeczności łużyckiej. W centralnej części ujrzeliśmy studnię, która została wykuta w skale na głębokości około 40 metrów. Obecnie zasypana jest w połowie gruzem, ponieważ na początku XIX wieku rozpoczęto rozbiórkę zamkowych murów.

Ruiny Murów Obronnych Średniowiecznej Warowni

Murowany Zamek w Ojcowie został wzniesiony na wysokiej skale, w miejscu ułatwiającym obronę. Warownię wybudowano z kamienia wapiennego, pozyskiwanego z kamieniołomu znajdującego się na terenie Zamku. Obszerny dziedziniec otoczono murem obronnym oczywiście z kamienia, o grubości do 1 metra, który biegł po krawędzi zbocza i skał. Do dziś zachowały się ruiny średniowiecznej warowni i murów obronnych budowanych przez wykwalifikowanych rzemieślników: murarzy, kamieniarzy, cieśle. Stalowy punkt widokowy pozwala spojrzeć z lotu ptaka na dawne dzieła rąk ludzkich, które sukcesywnie są odrestaurowywane.

Zwiedzanie Zamku w Ojcowie w czasie “Juromanii”

Zwiedziliśmy pierwszy zamek znajdujący się na Szlaku Orlich Gniazd w czasie obchodzonego Święta Jury Krakowsko-Częstochowskiej - “Juromanii”. Parking był przepełniony. Mnóstwo turystów oprowadzanych było przez zafascynowanych historią przewodników. Na szczęście nie odczuliśmy skutków zgromadzenia wielu osób w jednym miejscu, ponieważ przy Zamku w Ojcowie znajduje się kilka tras turystycznych, które rozpraszają turystów na mniejsze grupki. Przekonaliśmy się, że nawet ruiny potrafią wzbudzić ogromne zainteresowanie, szczególnie te otoczone innymi ciekawymi atrakcjami.

Warownia z Ojcowa leży na Szlaku Orlich Gniazd i niedaleko niej położony jest inny Zamek “Pieskowa Skała”.

czas na przygodę, wyznacz trasę

dla waszej wygody, wystarczy kliknąć w mapkę, wpisać miejsce aktualnej lokalizacji, wyznaczyć trasę i cieszyć się podróżą

Atrakcje w pobliżu

"Kaplica na wodzie"-Ojców
Zamek "Pieskowa Skała"
Pustelnia Bł. Salomei
Klasztor w Czernej

Wszelkie prawa zastrzeżone. Nieautoryzowane rozpowszechnianie całości lub fragmentu niniejszej publikacji w jakiejkolwiek postaci jest zabronione"