POLSKA - województwo warminsko-mazurskie

Mazury

Region etnograficzny i geograficzny w północno-wschodniej Polsce, będący częścią Prus. Główną grupą etnograficzną regionu są Mazurzy. Mazury są zwyczajowo traktowane jako kraina historyczna, mimo iż z naukowego punktu widzenia nie spełniają definicji tego pojęcia.

Kazimierz Dolny

Miasto Kazimierz Dolny leży nad Wisłą, z charakterystycznym przepięknym rynkiem.

czas na przygodę, ruszaj w trasę

dla waszej wygody, wystarczy kliknąć w mapkę, wpisać miejsce aktualnej lokalizacji, wyznaczyć trasę i cieszyć się podróżą

Atrakcje na Warmii i Mazurach - Co zwiedzić w warmińsko-mazurskim?

Warmia i Mazury to Kraina Tysiąca Jezior. Znajduje się tu ponad 3 rys. zbiorników wodnych, które połączone kanałami i rzekami tworzą wielokilometrowy system szlaków wodnych. to prawdziwy raj dla żeglarzy. Mazurskie Jeziora mogły zostać wpisane na listę 7 nowych cudów natury. Ostatecznie znalazły się w gronie 14 najpiękniejszych miejsc na świecie. Na Szlaku Wielkich Jezior znajdują się popularne wśród turystów miejscowości tj.: Mikołajki, Giżycko i Ruciane-Nida. Fajną atrakcją warmińsko-mazurskiego jest obrotowy most w Giżycku. Wokół Mazurskich Jezior biegnie wiele szlaków rowerowych, na których mieszczą się wieże widokowe. Na Warmii i Mazurach znajduje się największe jezioro w Polsce: Śniardwy i najdłuższe Jezioro Jeziorak o długości 27045 km. Stolicą Warmii i Mazur jest Olsztyn oferujący mnóstwo atrakcji dla dzieci i dorosłych, tj.: Planetarium, Ratusz, zabytkowe kamienice, Gotycki Zamek Kapituły Warmińskiej, Fragmenty murów miejskich z kapitułą wysoką.

Warmińsko-mazurskie atrakcje turystyczne - ciekawe miejsca na Warmii i Mazurach

Chcąc zwiedzić ciekawe miejsca na Warmii i Mazurach warto udać się do Fromborku, którego największą atrakcją jest ufortyfikowana, gotycka katedra z grobem Mikołaja Kopernika. Kolejnym ciekawym miejscem dla miłośników historii na Warmii i Mazurach jest Wilczy Szaniec. Fajną atrakcją wartą zwiedzenia jest trójstyk, zlokalizowany w wiosce Żerdziny. To zbieg trzech państw: Polski, Litwy i Rosji. Prawdziwą gratką dla miłośników przyrody jest Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej. Gęste bory porastają polodowcowe wzgórza. Największą atrakcją warmińsko-mazurskiego są wiadukty w Stańczykach - najwyższe mosty kolejowe w Polsce. Na obrzeżu puszczy zachowały się dawne pałace, parki oraz ewangelicki cmentarz. Nie sposób nie wspomnieć o najpopularniejszej atrakcji Pojezierza Iławskiego. Jest nią Kanał Elbląski, który z działającym systemem pochylni znalazł się na liście Siedmiu Cudów Polski. Największymi miastami Warmii i Mazur są: Olsztyn, Elbląg, Ełk, Iława, Ostróda, Giżycko, Kętrzyn i Szczytno.

Warmińsko-mazurskie Atrakcje dla dzieci - Ciekawe miejsca na Warmii i Mazurach

Warto całą rodziną odwiedzić województwo warmińsko-mazurskie. Wilkasy to wieś oddalona od Giżycka o kilka kilometrów. Mieści się tam Park Wodny. Inną atrakcją dla dzieci na Warmii i Mazurach jest Zwierzyniec Warmiński w Olsztynie oraz park linowy Wiewióra usytuowany obok Twierdzy Boyen w lesie nad jeziorem. Niedaleko Mikołajek mieści się Galindia. To kraina historyczna plemienia Galindów. Atrakcją dla dzieci będą widowiska plenerowe, magiczna wycieczka po lochach, bursztynowej komnacie. W Olsztynie na dzieci i dorosłych czeka Planetarium i Obserwatorium, zaś koło Giżycka na uwagę zasługuje Zoo Safarii oraz Rezerwat Żubrów. Atrakcją dla dzieci w warmińsko-mazurskim są: Mazurolandia, park Miniatur, Wioska Indiańska w Spytkowie oraz Wake Park.

Powyżej zostały przedstawione najbardziej znane atrakcje, jakie Warmia i Mazury oferuje mieszkańcom i turystom z całego świata niezależnie od wieku. Ciekawe atrakcje na Warmii i Mazurach i szczegółowe ich opisy zamieściliśmy na naszym blogu podróżniczym, który tworzą najnowsze relacje z wycieczek krajoznawczych.

Województwo warmińsko-mazurskie graniczy z województwami: kujawsko-pomorskim, mazowieckim, podlaskim i pomorskim a także państwem tj.: Rosja i Litwa.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Nieautoryzowane rozpowszechnianie całości lub fragmentu niniejszej publikacji w jakiejkolwiek postaci jest zabronione"