POLSKA - województwo kujawsko-pomorskie

Miasto Żnin

Miasto Żnin, ze średniowieczną trasą miejską.  Mieści się w nim stacja Kolei Wąskotorowej biegnącej przez Wenecję i Biskupin.

Wenecja w Polsce

Polska Wenecja leży koło Biskupina i jest połączona linią Kolei Wąskotorowej ze Żninem i Gąsawą.

Miasto Toruń

Jedna z dwóch stolic województwa kujawsko-pomorskiego. Znajduje się tu jedna z najlepszych uczelni wyższych w Polsce – Uniwersytet Mikołaja Kopernika. Centrum Astronomii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika to największy ośrodek astronomii obserwacyjnej w Polsce.

Biskupin

Gród w Biskupinie – stanowisko archeologiczne na Pojezierzu Gnieźnieńskim we wsi Biskupin, które zawiera pełnowymiarowe rekonstrukcje wału obronnego, falochronu, bram, ulic i budynków mieszkalnych.

Radziejów

Pierwsza udokumentowana wzmianka w źródłach historycznych o Radziejowie pochodzi z 1142 roku i mówi o nadaniu grodu klasztorowi w Mogilnie. Kościół i klasztor o.o. franciszkanów należy do najciekawszych obiektów historycznych. Znajdujący się tam wizerunek Matki Bożej Nieustającej Pomocy będący dziełem Feliksa Cichockiego słynie z licznych cudów.

Kruszwica

Kruszwica jest ważnym ośrodkiem gospodarczym, handlowym i kulturalnym regionu. Znajdują się tu zakłady przemysłu spożywczego. Ogromną rolę w życiu miasta odgrywa turystyka, związana z początkami polskiej państwowości. Słynie z zabytków takich jak Mysia Wieża, natomiast przepiękne jezioro Gopło które może swobodnie konkurować z słynnymi mazurskimi akwenami.

czas na przygodę, ruszaj w trasę

dla waszej wygody, wystarczy kliknąć w mapkę, wpisać miejsce aktualnej lokalizacji, wyznaczyć trasę i cieszyć się podróżą

Atrakcje Kujawy i Pałuki - Co zwiedzić w kujawsko-pomorskim?

Kujawy i Pałuki mają bogatą historię i leżą na Szlaku Piastowskim, biegnącym także przez Wielkopolskę. Na brzegu największego w tym regionie jeziora Gopło stoi Mysia Wieża w Kruszwicy, kojarzona z podaniem o Popielu, legendarnym władcy Polan, którzy wchłonęli Goplan. W kujawsko-pomorskim leży Osada Biskupin. Województwo kujawsko-pomorskie słynie z toruńskich pierników. Miasto Toruń założyli Krzyżacy, stąd tak wiele zamków i warowni. Z Torunia pochodzi Mikołaj Kopernik, którego pomnik stoi przy Planetarium i Muzeum Piernika. To także Dom Rydzyka, założyciela Radia Maryja. Stolica województwa - Bydgoszcz jest uznawana za Polską Wenecję. Kujawsko-Pomorskie to kraina geograficzną obejmująca Zespół Parków Krajobrazowych nad Doliną Wisła. Do najbardziej znanych zabytkowych obiektów zalicza się: Ruiny Zamku w Bobrownikach, Zamek Krzyżacki w Świeciu, Piramidy Kujawskie, Twierdzę Chełmno.

Kujawsko-Pomorskie atrakcje turystyczne - ciekawe miejsca na Kujawach i Pałukach

Chcąc zwiedzić ciekawe miejsca na Kujawach i Pałukach  warto się wybrać nad jezioro Gopło. Sosnowe lasy można podziwiać w Borach Tucholskich. Równie atrakcyjną krainą jest Pojezierze Brodnickie. Mało znanym miejscem są pływające wyspy w rezerwacie przyrody “Jeziorka Kozie”. Wysokie torfowiska odrywają się od brzegu tworząc pływające wysepki. W wąwozie wciętym w skarpę Doliny Dolnej Wisły znajdują się 3 jaskinie. Największa z nich to Bajka o głębokości 19 metrów. W Piechcinie, w okolicy Inowrocławia znajduje się kopalnia odkrywkowa skały wapiennej. Jasna skała i turkusowa woda przywołuje śródziemnomorski klimat. W samym Inowrocławiu i Ciechocinku można zregenerować siły w tężniach solankowych. Nieopodal Kamienia Krajeńskiego znajduje się pas wzniesień zwanych “Górami Obkaskimi”. W okolicy leży najwyższy szczyt województwa kujawsko-pomorskiego: tzw. Czarna Góra o wysokości 188,8 m n.p.m. Na północ od Świecia znajduje się wielki głaz narzutowy - Diabelski Kamień, który w obwodzie mierzy 24,5 metra. Przez najciekawsze atrakcje na Kujawach i Pałukach biegnie wiele szlaków rowerowych np. szlak pieszy Hoffmana, Wiślana Trasa Rowerowa w Grudziądzu. Największymi miastami województwa kujawsko-pomorskiego są: Toruń, Bydgoszcz, Inowrocław, Włocławek, Grudziądz.

Kujawsko-Pomorskie Atrakcje dla dzieci - Toruń Ciekawe miejsca

Warto całą rodziną wybrać się na Kujawy i Pałuki. Atrakcje dla dzieci oferuje: miasto Toruń. Własnoręcznie można upiec toruńskie pierniki w Żywym Muzeum Piernika. Mali konstruktorzy znajdą dla siebie ciekawą atrakcję na Toruńskiej Starówce. Wystawa Lego to największa ekspozycja na świecie, gdzie zaprezentowane są sceny z Władcy Pierścienia, Harrego Pottera. Wiele zabawy na świeżym powietrzu dostarcza Muzeum Archeologiczne w Biskupinie szczególnie w czasie Festynu Archeologicznego. W letnie dni warto udać się do Wodnego Placu Zabaw w Ciechocinku. Rewelacyjną atrakcją dla dzieci jest przejazd Kolejką Wąskotorową ze Żnina do Biskupina przez polską Wenecję. Leśny Park Kultury i Wypoczynku “Myślęcinek” to idealne miejsce na spacer, jazdę na rolkach, czy rowerze, a zimą na sankach lub nartach.

Powyżej zostały przedstawione najbardziej znane atrakcje, jakie Kujawy i Pałuki oferują dla turystów w różnym od wieku.

Ciekawe atrakcje na Kujawach i Pałukach a także szczegółowe ich opisy zamieściliśmy na naszym blogu podróżniczym, który tworzą najnowsze relacje z wycieczek jednodniowych i weekendowych. 

Województwo kujawsko-pomorskie graniczy z województwami: łódzkim, mazowieckim, pomorskim, warmińsko-mazurskim i wielkopolskim.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Nieautoryzowane rozpowszechnianie całości lub fragmentu niniejszej publikacji w jakiejkolwiek postaci jest zabronione"