Maczuga Herkulesa na trasie z Zamku w Ojcowie do Zamku Pieskowa Skała


W jednym dniu postanowiliśmy zwiedzić dwie warownie leżące na Szlaku Orlich Gniazd. Wpierw poznaliśmy historię Zamku w Ojcowie wzniesionego na wapiennej skale na wysokości 330 m n.p.m. Wspinanie się pod górę ścieżką wśród drzew i spacerowanie po dziedzińcu zamku zajęło nam ponad godzinę. Ze średniowiecznej warowni pozostały ruiny z odrestaurowanymi dwoma budowlami. Dalszą część dnia przeznaczyliśmy na odkrycie tajemnic Zamku Pieskowa Skała wzniesionego w miejscowości: Sułoszowa, oddalonej od Ojcowa o ok. 10 km.


Trasa Maczuga Herkulesa - Zamek Pieskowa Skała

Na trasie samochodowej DW 773 z warowni w Ojcowie do Zamku Pieskowa Skała po 8 minutach ukazał się niewielki parking na około 10 samochodów. Z opisów na kilku blogach podróżniczych miał być za darmo. Nam przyszło zapłacić 15 zł, ponieważ opłaty pobierane są w sezonie i z racji obchodzonego święta Jury Krakowsko-Częstochowskiej: “Juromanii”. Zdecydowaliśmy się właśnie w tym miejscu zostawić samochód, ponieważ na wprost parkingu stała skała o charakterystycznym kształcie, nazywana: Maczugą Herkulesa a po lewej stronie w oddali widać było Zamek Pieskowa Skała.

Maczuga Herkulesa na Terasie przy Fortepianie

Słynna Maczuga Herkulesa mająca 25 metrów wysokości i 30 metrów w obwodzie w dolnej partii, stoi na terasie skalnej, którą ukształtował Prądnik. Forma terenu stromo podcięta od południowej strony przez płynącą tą trasą rzekę ma wysokość od 8 do 12 metrów. Dzięki temu Maczuga Herkulesa jest dobrze widoczna zarówno z poziomu drogi, jak i ze ścieżki prowadzącej do zamku, przy której stoi kolejna atrakcja skalna: Fortepian. Oba skamieniałe cuda natury są dostępne do zwiedzania przez cały rok, całodobowo, ponieważ nie są ogrodzone. Zabronione jest jedynie wspinanie się na samą skałę, na której szczycie widać krzyż.

Metalowy Krzyż na Sokolicy

Maczuga Herkulesa zyskała to miano od swojego kształtu. Ludność miejscowa nazywa ją także Sokolicą lub Sokolą Górą. W przeszłości ptaki te wiły najprawdopodobniej w tym miejscu swoje gniazda. Niektórzy miejscowi sądzą też, że Maczugę Herkulesa zdobyli Anglicy w XIX wieku. W wielu przewodnikach podaje się informację, że jako pierwszy wspiął się na skałę w 1932 roku Leon Witek. Wbity przez niego 2-metrowy krzyż z czasem uległ korozji i całkowitemu zniszczeniu. Został odtworzony w 1999 roku przez władze Sułoszowa.

Kamienny Krzyż z Ukrzyżowanym Jezusem

Na wprost Maczugi Herkulesa, w pobliżu parkingu można podziwiać: Skałę Napoleona, Skałę Mickiewicza i Skałę Chopina. Na tej ostatniej, wśród drzew stoi kamienny krzyż z ukrzyżowanym Jezusem. Na murowanej kolumnie widnieje data: 1822. Łatwo go przeoczyć, ponieważ uwagę odwracają inne zachwycające atrakcje, ukształtowane przez naturę oraz wyłaniający się zza zakrętu Zamek Pieskowa Skała - budowany przez wiele ludzkich pokoleń.

Legenda o Czarnoksiężniku Twardowskim

W przeszłości wielu zastanawiało się nad okolicznościami powstania skały o nietypowym kształcie. Tak powstała legenda o czarnoksiężniku Twardowskim, który oddał swoją duszę Diabłu w zamian za spełnienie jego trzech życzeń po przyjeździe do Rzymu. Pewnego razu oboje spotkali się w karczmie “Rzym”. Przyparty do muru Twardowski musiał podać swoje żądania czartowi. Jednym z nich było przeniesienie ogromnej skały do Doliny Prądnika i osadzenie jej wbrew logice cieńszym końcem do dołu. Efekt pracy Diabła przetrwał do dziś pod nazwą “Czarcia Skała”.

Wspinaczka pod górę - podnóże Herkulesa

Przez kilkanaście minut podziwialiśmy Maczugę Herkulesa z najniższego poziomu i z oddali. W końcu postanowiliśmy ruszyć w dalszą drogę biegnącą u stóp słynnej skały. Musieliśmy zmierzyć się ze stromym zboczem terasy skalnej. Początek był dość łatwy, zwykła ścieżka. Dopiero u samego podnóża skały zrobiło się naprawdę ciężko, przynajmniej dla mnie. Brakowało kijków trekkingowych. Po krótkiej chwili skupienia udało się osiągnąć cel, jakim było dotarcie do Maczugi Herkulesa. Stojąc u jej podnóża odczuliśmy potęgę i wielkość skały mającej średnicę 9,5 m. Sama wspinaczka pod górę dała nam mnóstwo satysfakcji. Czekał nas jeszcze spacer wydeptaną ścieżką w kierunku zamku.

Mogiła Powstańców z 1863 roku

Maczuga Herkulesa zostawała z tyłu i znów górowała nad nami, ponieważ piesza ścieżka prowadziła lekko w dół. Na stoku południowym, obok skalnej niszy dostrzegliśmy płytę nagrobną z napisem: “Tu spoczywa 65 powstańców polskich z 1863 roku…” Mogiłę zbiorową stworzono w 1953 roku w celach propagandowych, do zacieśnienia przyjaźni polsko-radzieckiej. Obecnie ma charakter symboliczny i historyczny, powstała z prochów osób z kilku różnych narodowości.

Zamek Pieskowa Skała 260 metrów od Maczugi

Za plecami zostawiliśmy Maczugę Herkulesa utworzoną przez naturę. Po lewej stronie cały czas trzymaliśmy się asfaltowej drogi biegnącej w dole i będącej dziełem rąk ludzkich. Po kilkuminutowym spacerze wąską ścieżką i przedarciu się przez zarośla ujrzeliśmy wspaniały zamek wzniesiony wysoko w górze na wysokości 441 m n.p.m. Z każdym krokiem coraz większy stawał się obrazek Zamku Pieskowa Skała, który wzbudzał naszą ciekawość. Wiedzieliśmy, że po przekroczeniu jego murów będziemy mogli przenieść się do przeszłości i różnych okresów historii, ponieważ zamek wielokrotnie odradzał się z popiołów.  

czas na przygodę, ruszaj w trasę

dla waszej wygody, wystarczy kliknąć w mapkę, wpisać miejsce aktualnej lokalizacji, wyznaczyć trasę i cieszyć się podróżą

Wszelkie prawa zastrzeżone. Nieautoryzowane rozpowszechnianie całości lub fragmentu niniejszej publikacji w jakiejkolwiek postaci jest zabronione"

Atrakcje w pobliżu

Zamek "Pieskowa Skała"
Zamek w Ojcowie
"Kaplica na wodzie" Ojców
Klasztor w Czernej