POLSKA - województwo świętokrzyskie

Bazylika i Dom Długosza w Wiślicy

Zabytkowy, XV-wieczny budynek znajdujący się w Wiślicy, zbudowany z fundacji Jana Długosza. Dom Długosza w Wiślicy jest piętrowym, późnogotyckim ceglanym budynkiem, rozplanowanym na rzucie wydłużonego prostokąta o obszernej sieni na przestrzał.

Busko Zdrój

Znane już w XII w. jako Bużsk w XIII  wielu , miasto uzdrowiskowe z tężnią solankową. Strefa uzdrowiskowa położona jest w południowej części miasta, na terenie Parku zdrojowego i w jego otoczeniu

Centrum Nauki Leonardo da Vinci Podzamcze

W Centrum da Vinci dzieci poznają tajniki ludzkiego organizmu, korzystając z interaktywnych stanowisk w budynku i ogrodzie. Centrum da Vinci to miejsce dla małych i dużych odkrywców i naukowców.

Dom Stefana Żeromskiego

Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom” w Ciekotach to miejsce stanowiące bramę w Góry Świętokrzyskie,  odnoszące się do idei pisarza, społecznika i regionalisty. Stefan Żeromski (1864 – 1925) spędził w Ciekotach lata dzieciństwa i młodości (1871-1883).

Łysa Góra

Szczyt o wysokości 594 m n.p.m. w Górach Świętokrzyskich, położony we wschodniej części pasma Łysogór w Nowej Słupi.

Łysica 614 m.n.p.m Swięta Katarzyna

Łysica (potocznie Góra Świętej Katarzyny) – najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich o wysokości 614 m n.p.m.. Znajduje się w zachodniej części Łysogór, na południowy wschód od wsi Święta Katarzyna. Należy do Korony Gór Polski, jest jej najniższym szczytem.

Miasto Kielce

Stolica województwa świętokrzyskiego. Położone w Górach Świętokrzyskich. Najbardziej znanym zabytkiem jest Pałac Biskupów Krakowskich, wzniesiony w latach 1637–1641. To przykład polskiej rezydencji z epoki dynastii Wazów.

Miasto Opatów

Podziemna trasa turystyczna w Opatowie, składa się z połączonych ze sobą dawnych piwnic i składów miejskich. Opatowskie piwnice zaczęły powstawać najprawdopodobniej w XIII wieku.

Miasto Sandomierz

Miasto położone nad Wisłą, na siedmiu wzgórzach. Sandomierz jest usytuowany na Nizinie Nadwiślańskiej i rozciąga się od Wyżyny Sandomierskiej po Równinę Tarnobrzeską.

Zamek Krzyżtopór w Ujeździe

Ruiny powstałej w latach 1621–1644 rezydencji pałacowej otoczonej fortyfikacjami bastionowymi położonej w miejscowości Ujazd. Posiadłość była jedną z największych budowli pałacowych w Europie przed powstaniem Wersalu.
Zamek w Chęcinach

Zamek królewski z przełomu XIII i XIV wieku, górujący nad miejscowością Chęciny. Zamek kilkukrotnie ulegał zniszczeniu. Najbardziej znaną królową, która rezydować miała w chęcińskim zamku była Bona Sforza, żona Zygmunta I Starego.

Lorem ipsum dolor

Incidunt et vero consequatur laboriosam

czas na przygodę, ruszaj w trasę

dla waszej wygody, wystarczy kliknąć w mapkę, wpisać miejsce aktualnej lokalizacji, wyznaczyć trasę i cieszyć się podróżą

Atrakcje Świętokrzyskie - Co zwiedzić w Świętokrzyskim?

Województwo Świętokrzyskie czaruje, zgodnie ze sloganem tego regionu, gdyż nawiązuje do licznych legend o diabłach, wiedźmach i innych postaci fantastycznych. To tu leżą najstarszy łańcuch górski - Góry Świętokrzyskie. Stolicą województwa są Kielce, gdzie znajduje się Muzeum Zabawek, Pałac Biskupów, Kadzielnia i Geopark. Ciekawym miejscem w Świętokrzyskim jest Sandomierz rozsławiony przez serial: “Ojciec Mateusz”. Atrakcją są zabytkowe bramy: Ucho Igielne, stare kamienice, ratusz, Dom Długosza, Zamek w Sandomierzu oraz cudowny Wąwóz Królowej Jadwigi. Za serce chwyta miasto związane z Janem Długoszem - Wiślica. Cudowne historie skrywa kościół Św. Mikołaja datowany na XI w. Kolejną atrakcją turystyczną w Świętokrzyskim jest Opatów. Podziemna Trasa Turystyczna oprowadza po handlowych ośrodkach. Na mapie podróżniczej dla zwiedzających Świętokrzyskie powinien znaleźć się Zamek w Chęcinach, Zamek Krzyżtopór w Ujeździe. Niesamowitych wrażeń dostarczyć może spacer po Górach Pieprzowych z widokiem na Wisłę i Sandomierz.

Świętokrzyskie atrakcje turystyczne - ciekawe miejsca w Świętokrzyskiem

Chcąc zwiedzić ciekawe miejsca w Świętokrzyskim warto się wybrać nad zalew w Nieskurzowie Starym. Kolejnym ciekawym miejscem w Świętokrzyskim Województwie jest Zalew Lubianka w Starachowicach. Akwen znajduje się w centrum miasta. Województwo Świętokrzyskie to bardzo urokliwa kraina. Oprócz Świętokrzyskiego Parku Narodowego znajduje się w tym regionie aż 8 Parków Krajobrazowych. Turystyczne atrakcje w województwie Świętokrzyskim można znaleźć w takich miastach jak: Kielce (tyrolka na Kadzielni, Pałac Biskupów, Amfiteatr, Geopark), Sandomierz (muzeum Ojca Mateusza, Zamek, Wąwóz Królowej Jadwigi, Góry Pieprzowe), Wiślica (Bazylika kolegiacka, Dom Długosza, Muzeum Archeologiczne), Opatów (Katedra, Podziemna Trasa Turystyczna), Szydłów (Brama Krakowska, Synagoga oraz Skarbczyk), Ćmielów (Żywe Muzeum Porcelany), Jędrzejów (Opactwo Cystersów), Oblęgorek (Muzeum Henryka Sienkiewicza) i Ciekoty (Szklany Dom). Koniecznie trzeba wybrać się na spacer po Górach Świętokrzyskich i zdobyć Łysicę oraz Łysą Górę, gdzie odbywały się Sabaty czarownic.

Świętokrzyskie Atrakcje dla dzieci - Kielce Ciekawe miejsca

Warto całą rodziną odwiedzić województwo Świętokrzyskie. Atrakcje dla dzieci oferuje: miasto Kielce. Energetyczne Centrum Nauki to tętniąca życiem baśniowa fabryka energii w Kielcach. Niedaleko Kielc moc atrakcji dostarcza dzieciom w Świętokrzyskim Park Bolmin - prężnie rozwijający się ośrodek nad Zalewem w Bolminie. Ciekawym miejscem dla dzieci w Świętokrzyskim jest Centrum Naukowe leonardo Da Vinci w Chęcinach, a więc niedaleko ruin Zamku. Województwo Świętokrzyskie zapewnia atrakcje dla miłośników motoryzacji. Muzeum Motoryzacji w Wolicy w pobliżu Zamku w Chęcinach skrywa klasyczny model Citroena - 2CV. W Świętokrzyskim atrakcją dla grup zorganizowanych i osób indywidualnych może stać się powrót do korzeni słowiańskich. Nocą świat wydaje się bardziej tajemniczy. W czasie krótkiego spaceru z pochodniami koło Kielc w Masłowie przybliżane są historie czarownic rzucających uroki. Można się wiele nauczyć o ziołach i dowiedzieć kim była Rusałka i boginie Mokosz. Znane Świętokrzyskie atrakcje to także: Centrum Bajki w Pacanowie, Osada Średniowieczna w Hucie Szklanej, Rezerwat Przyrody Kadzielnia oraz Muzeum Neandertalczyka w Chęcinach.

Powyżej zostały przedstawione najbardziej znane atrakcje, jakie Województwo Świętokrzyskie oferuje dla turystów niezależnie od wieku. Ciekawe atrakcje w Świętokrzyskim i szczegółowe ich opisy zamieściliśmy na naszym blogu podróżniczym, który tworzą najnowsze relacje z wycieczek krajoznawczych.

Województwo świętokrzyskie graniczy z województwami: lubelskim, łódzkim, małopolskim, mazowieckim, podkarpackim i śląskim.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Nieautoryzowane rozpowszechnianie całości lub fragmentu niniejszej publikacji w jakiejkolwiek postaci jest zabronione"