Muzea, Wystawy, Galerie, Skanseny, Hale Targowe i Wystawiennicze, Biblioteki

Muzeum jest “świątynią muz” i instytucją kultury. Głównym zadaniem jest gromadzenie, badanie oraz opieka nad obiektami mającymi wartość historyczną. Część obiektów jest eksponowana i udostępniana do zwiedzania w postaci wystaw stałych lub czasowych. Obiekty zabytkowe (np. budynki, sprzęty, stroje ludowe), ukazujące dawną kulturę są prezentowane na wolnym powietrzu. Ten typ muzeum nosi nazwę “Skansen”. Częścią muzeum może być galeria, którą stanowi kolekcja dzieł sztuki. Galerie jako samodzielne instytucje są salonem wystawowym, w którym sprzedaje się dzieła sztuki. Na wielką skalę, wystawia się zwykłe przedmioty w halach targowych i wystawienniczych. Miłośnicy dzieł literackich chętnie odwiedzają publiczne biblioteki.

Filharmonie, Opery, Sale Koncertowe

Instytucjami kultury cieszącymi nie tylko oko ale i słuch są filharmonie, w których rozbrzmiewa muzyka poważna i rozrywkowa (np. jazz). Ich działalność jest ukierunkowana na prezentowanie utworów wymagających największych obsad wykonawczych i bogatego instrumentarium. Filharmonie i opery zalicza się do największych instytucji, które prezentują muzykę na żywo, przy czym opera jest scenicznym dziełem wokalno-instrumentalnym. Tu muzyka współdziała z akcją dramatyczną. W salach koncertowych organizowane są różne wydarzenia muzyczne na wielką skalę, dlatego są bogato wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt multimedialny (scena, muszla koncertowa, mikrofony, projektory, oświetlenie).

Teatry, Amfiteatry, Kina

Teatr odwołuje się niemal do wszystkich zmysłów człowieka, ponieważ łączy obraz, ruch z dźwiękiem. To budynek, w którym odgrywane są spektakle (np. dramaty, opery, operetki, balet, pantomima, teatr muzyczny, lalkowy). Przestrzeń sceniczna jest odgrodzona od widowni. W celu odgrywania scen na wolnym powietrzu utworzono amfiteatry. To odkryta arena w kształcie koła, którą otaczają wznoszące się schodkowo rzędy siedzeń dla widzów. Setki amfiteatrów wybudowano w czasach imperium rzymskiego. Obecnie swój rozwój przeżywają kina przeznaczone do projekcji filmów na dużym ekranie.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Nieautoryzowane rozpowszechnianie całości lub fragmentu niniejszej publikacji w jakiejkolwiek postaci jest zabronione"