Hotele, Motele, Wille, Domy Pielgrzyma, Schroniska, Gospodarstwa Agroturystyczne

Na szeroką skalę usługi noclegowe są świadczone w hotelach. Najstarszy został założony w roku 718 hotel “Hōshi” w Japonii. Motele są rozmieszczone przy szlaku komunikacyjnym. Oferta skierowana jest do zmotoryzowanych podróżnych. Wille to obiekty noclegowe spotykane nad morzem i w górach. Zatrzymują się w nich turyści, którzy chcą wypoczywać w luksusowych warunkach, w posesji z ogrodem. Domy pielgrzyma zlokalizowane są przy Sanktuariach i są otwarte dla indywidualnych osób i zorganizowanych grup pielgrzymkowych. Schroniska zapewniają nocleg i usługi gastronomiczne przy szlakach turystycznych. Dużą popularnością cieszą się gospodarstwa agroturystyczne, które oferują formę wypoczynku zbliżoną do warunków wiejskich.

Pola Namiotowe, Kemping, Obozowiska, Polany, Parkingi

Pola biwakowe (namiotowe) to wyznaczone tereny, na których dozwolony jest nocleg w namiocie. Znajdują się tam punkty poboru wody pitnej, prysznice i zbiorowe umywalnie. Znajdują się najczęściej przy wodnych zbiornikach i pieszych szlakach turystycznych. Sierpień jest miesiącem najchętniej obleganym przez biwakowiczów. Kemping jest ogrodzony i strzeżony. Na jego terenie ludzie śpią w namiotach, samochodach kempingowych i przyczepach. Mogą skorzystać z domków turystycznych. Kempingi są przystosowane do przyrządzania posiłków i parkowania samochodów. Obozowiska turystyczne to miejsca, gdzie można zorganizować nocleg we własnym zakresie na mniejsza lub większą skalę. Często wykorzystywano do tych celów polany (powierzchnie w lesie pozbawione drzew), które obecnie ustępują miejsca parkingom.

Uzdrowiska, Kurorty, Sanatorium

Mianem “Uzdrowisko” określa się miejscowość dysponującą naturalnymi czynnikami leczniczymi. W kurortach (niem. kur - kuracja i ort - miejscowość) muszą występować walory przyrodnicze. Wody mineralne wykorzystywane są do kąpieli leczniczych i kuracji pitnej. Na terenie Polski jest 45 miejscowości uznanych za uzdrowiska. Ośrodkiem leczniczym w takich miejscowościach są sanatoria, które oferują zabiegi lecznicze i zajęcia rehabilitacyjne. Unikatowy klimat sprzyja rekonwalescencji i rekreacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Nieautoryzowane rozpowszechnianie całości lub fragmentu niniejszej publikacji w jakiejkolwiek postaci jest zabronione"