Kopalnia Soli w Wieliczce, Zabytek UNESCO, Wielicka Tężnia Solankowa, Zamek Żupny
w Wieliczce, Kaplica Św. Kingi

Miasto Wieliczka słynie z kopalni soli, którą odwiedza ponad milion turystów. Jest oddalone od Krakowa o 15 km zaś od Srebrnego Miasta Olkusz o 65 km. Leży na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej przez którą biegnie Rowerowy Szlak Orlich Gniazd. Zaledwie 75 km dzieli je od turkusowych jezior, które tworzą Polskie Malediwy i 93 km od Katowic znanych z kopalni węgla i zabytkowych osiedli.

Wieliczka Atrakcje i Ciekawe Zabytki

Wieliczka wszystkim kojarzy się z kopalnią soli. Dla niektórych jest to przystanek lub noclegownia przed zwiedzaniem znanego na całym świecie miasta Kraków, ponieważ leży tuż przy jego granicy. W przeszłości Wieliczka była miastem przemysłowym, a wydobywana sól była skarbem całej Polski. Współcześnie Wieliczka uznawana jest za jedno z uzdrowisk Polski a kameralny klimat jaki panuje w Kaplicy Św. Kingi pod ziemią przyciąga Młode Pary.

Kopalnia Soli w Wieliczce Trasy

Kopalnia Soli w Wieliczce jest jedną z najpopularniejszych atrakcji Polski znanych na świecie. Kopalnia została wpisana na listę UNESCO już w 1978 r. Jej podziemne korytarze rozciągają się na prawie 300 km i to aż na 9 poziomach. Dla turystów wyznaczona znacznie krótsze trasy: górnicza i turystyczna z pobytem w Tężni Solankowej. Dla rodzin z dziećmi przygotowana jest także trasa “Śladami Legend”.

Trasa Górnicza w Kopalni Soli

Na trasę górniczą w Wieliczce należy przeznaczyć około 3 godziny. Do pokonania jest dystans o długości prawie 2 km i na głębokości w najniższym punkcie 101 metrów pod ziemią. Turyści zwiedzający Wieliczkętrasą podziemną mają po drodze do wykonania różne górnicze zadania. Szlak wiedzie przez podziemny, solny labirynt i pozwala eksplorować tajemnicze i surowe komory Szybu Regis. Do kopalni zjeżdża się windą na poziom 57 metrów zaś wyjeżdża z poziomu 101 m. Temperatura waha się w przedziale 14-16 stopni C. Zwiedzanie odbywa się zawsze z przewodnikiem.

Trasa turystyczna w Kopalni Soli

Trasa turystyczna pozwala poznać tajemnice głęboko skryte pod ziemią. Zwiedzanie kopalni soli w Wieliczce odbywa się w wielu językach i jest możliwe w godzinach 08:30 - 17:30. Bilety normalne zaczynają się już od 62 zł. Zwiedzanie kopalni soli jest dostępne dla każdego o przeciętnej kondycji, jednak warto pamiętać, że do pokonania będzie wiele schodów, w sumie ponad 800. Średni czas podróży w głąb ziemi zajmuje 2-3 godziny i zależy od indywidualnego podejścia, ponieważ na końcu trasy jest Muzeum Żup Krakowskich, które można zobaczyć już bez przewodnika. Długość trasy turystycznej to 3,5 km a głębokość w najniższym punkcie to 135 m.

Szyb Daniłowicza w Kopalni Wieliczka

Bilety można nabyć na stronie internetowej, w automatach biletowych stojących przy wejściu do kopalni oraz w kasach w Szybie Daniłowicza. Szyb Daniłowicza widać z tężni solankowej (400 m) i znajduje się 2 minuty od Rynku Górnego w Wieliczce (550 metrów). Obecnie górnicza wieża zwiastuje początek podziemnej ekspedycji. W przeszłości szyb górniczy służył do transportu soli na powierzchnię. Pełnił też funkcję komunikacyjną, skąd górnicy zmierzali do podziemnej pracy. Wokół Kopalni Soli Wieliczka mieści się wiele szybów górniczych, tj. Szyb Górska, Szyb Regis, Szyb Kościuszko i wiele innych. Szyb Daniłowicza powstał w 1635 roku.

Komory Groty w Kopalni Soli

Trasa turystyczna wiedzie przez 20 komór i grot nazwanych na cześć wybitnych postaci historycznych. Mieści się tu Grota Józefa Piłsudskiego, przy której stoi pomnik Marszałka. Komora Erazma Barącza pochodzi od nazwiska dyrektora kopalni soli (1917-1918). To właśnie w tej komorze można zobaczyć podziemne jezioro solankowe, które znajduje się na głębokości 101 m. Jest też komora Kazimierza Wielkiego i mnóstwo innych z ciekawymi ekspozycjami.

Kaplica Św. Kingi w Wieliczce

Niewątpliwie najciekawszą atrakcją Kopalni Soli w Wieliczce jest Kaplica Św. Kingi. W czasie zwiedzania podziemi trasą turystyczną przewodnik opowiada o historii założenia tego miejsca. Przytacza legendę o pierścionku zaręczynowym Kingi. Komora powstała w roku 1896 r, w miejscu wyeksploatowanej olbrzymiej bryły soli zielonej. Kaplica Św. Kingi mierzy 12 metrów wysokości, 18 m szerokości i 54 m długości. Posadzkę wyrzeźbiono w jednolitej solnej bryle a sufit zdobią kryształowe żyrandole, misternie wykonane z soli.

Wnętrze Kaplicy Św. Kingi Wieliczka

Nad wnętrzem Kaplicy Św. Kingi górnicy - rzeźbiarze pracowali przez prawie 70 lat. Ołtarz główny, który składa się z trzech części został wykonany przez Józefa Markowskiego. W 1914 r. figura Św. Kingi (wykuta w soli) zastąpiła obraz olejny. We wnęce stołu ołtarzowego znajdują się relikwie Św. Kingi. Ściany kaplicy w Wieliczce zdobią rzeźby świętych, ambona, dwa ołtarze boczne (Serce Pana Jezusa i Serce Matki Boskiej). Na uwagę zasługuje płaskorzeźba “Ostatnia Wieczerza” inspirowana dziełem Leonarda da Vinci.

Komory i Sale do wynajęcia

Niespotykana sceneria pod powierzchnią ziemi skłania ludzi do organizowania uroczystych przyjęć. Dlatego Kopalnia Soli w Wieliczce udostępnia na ten cel kilka sal i komór. Komora Warszawa leży na głębokości 125 metrów i ma 680 m2 i może pomieścić 700 osób. Komora Jana Haluszki I jest położona 135 m pod ziemią . Ta sala jest znacznie mniejsza (240 m2) doskonale nadaje się na zorganizowanie szkoleń spotkań firmowych dla grup do 200 osób. W ofercie jest wiele innych komór. Kaplica Św. Kingi jest chętnie wybierana przez Młode Pary jako bajkowe miejsce na ślub do 400 osób.

Kopalnia Soli w Wieliczce Makieta

Dzieje miasta górniczego Wieliczka prezentuje kolorowa makieta w centrum podziemnego Muzeum Żup Krakowskich. Wykonana z dużą starannością makieta została wykonana w skali 1:100 na podstawie map Marcina Germana z lat 1631-38. Budynki są pięknie podświetlone i w ciekawy sposób przybliżają historię tego zabytkowego miejsca wpisanego na listę UNESCO. Odkrycie soli kamiennej nastąpiło w 2 poł. XIII w. Miasto Wieliczka powstało w 1290 r. Rozkwit Wieliczki nastąpił za panowania Kazimierza Wielkiego.

Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce

Podziemne Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce powstało w 1951 r. Znajduje się na głębokości 135 m i jest dostępne w ramach jednego biletu łącznie z trasą turystyczną. To największe górnicze muzeum mieszczące się w dwóch obiektach UNESCO. Pierwszą lokalizacją jest sama Kopalnia Soli, druga jest na powierzchni ziemi i mieści się w Zamku Żupnym. To bogata kolekcja prezentująca organizację Żupy Wielickiej, narzędzia stosowane w kopalni oraz stroje górników.

Zamek Żupny w Wieliczce UNESCO

Zamek Żupny w Wieliczce był pierwszą siedzibą zarządu kopalni soli. Zamek królewski z poł. XVI w. składa się z trzech budowli: Zamku Środkowego, Północnego i Południowego. Wokół zabytkowej budowli zaaranżowano ogród królewski, który do dziś jest miejscem towarzyskich spotkań. Obecnie odrestaurowany Zamek Żup Krakowskich jest siedzibą Muzeum w Wieliczce. Podczas zwiedzania można zobaczyć kolekcję dawnych solniczek. Warto wejść na basztę, żeby zobaczyć dziedziniec zamku z lotu ptaka.

Kościół pw. Klemensa w Wieliczce

Z baszty Zamku Żupnego widać wieżę Kościoła Św. Klemensa. Pierwsza wzmianka o świątyni w tym miejscu pochodzi z 1229 roku. Kościół murowany został wzniesiony w latach 1333-1370. Po odnotowaniu wielu uszkodzeń, spowodowanych przez trzęsienie ziemi kościół został rozebrany do fundamentów. Nową świątynię wybudowano w latach 1804-1806. Jej wnętrze urzeka pewnie dlatego, że miasto Wieliczka było w przeszłości skarbnicą Polski.

Tężnia Solankowa Uzdrowisko w Wieliczce

Po zakończeniu zwiedzania Kopalni Soli w Wieliczce kolejną atrakcją jest Tężnia Solankowa oddalona od Szybu Daniłowicza o 350 metrów. Wielicka tężnia solankowa jest zbudowana z drewna modrzewiowego, które jest niezwykle trwałe i nie ulega procesom gnicia w morskiej wodzie. W tężni solankowej płynie wielicka solanka, która uzyskała świadectwo leczniczej wody mineralnej ze wskazaniem do użycia w inhalacjach. Solny aerozol, wytwarzany w tężni solankowej wspiera leczenie chorób dróg oddechowych. Zalecany czas inhalacji w tężni wynosi pół godziny.

Inhalacje w Wielickiej Tężni Solankowej

Najstarsza tężnia solankowa została odkryta w okolicy Inowrocławia. W przeszłości Wielicka Tężnia Solankowa była tworzona w celu pozyskania soli kuchennej. Współcześnie tężnie są wykorzystywane jako uzdrowiska, ponieważ korzystanie z nich poprawia kondycję całego organizmu. Specyficzny mikroklimat Wielickiej Tężni Solankowej sprzyja osobom z problemami układu oddechowego. Ukojenie w tężni znajdują alergicy. Tężnia działa jak ogromny filtr powietrza.

Wieża Widokowa z Wielickiej Tężni

Wielicka Tężnia Solankowa przystosowana jest do osób lubiących długie leżakowanie oraz do osób uwielbiających aktywnie spędzać wolny czas. Dlatego konstrukcja tężni solankowej przypomina warowną twierdzę z wijącymi się ścieżkami dla pieszych na różnej wysokości. Najpiękniejsze widoki na miasto Wieliczka i Kopalnię Soli rozciągają się z ośmiokątnej wieży widokowej mającej 22,5 metry wysokości. Z tego punktu widokowego można dostrzec panoramę parku, centrum miasta, klasztor franciszkański i szyby górnicze.

czas na przygodę, ruszaj w trasę

dla waszej wygody, wystarczy kliknąć w mapkę, wpisać miejsce aktualnej lokalizacji, wyznaczyć trasę i cieszyć się podróżą

Atrakcje w pobliżu

Kraków-dawna stolica Polski
"Polskie Malediwy" Jaworzno
Zamek Bobolice
Energylandia Zator

Wszelkie prawa zastrzeżone. Nieautoryzowane rozpowszechnianie całości lub fragmentu niniejszej publikacji w jakiejkolwiek postaci jest zabronione"