Jeziora, Stawy, Zbiorniki wodne

Jeziora są naturalnym zbiornikiem wodnym otoczonym lądem. Powstają w zagłębieniach najczęściej polodowcowych. Różnią się od stawów występowaniem strefy afotycznej, gdzie nie dociera światło potrzebne do rozwoju roślinności. Nad jeziorem atrakcją są kąpieliska i promenady oraz wypożyczalnie sprzętu wodnego. Stawy rybne przyciągają wędkarzy i smakoszy ryb. W Polsce istnieje 140 sztucznych zbiorników wodnych tj. Jezioro Zygmunta Augusta, czy Polskie Malediwy, ponad 9000 jezior i mnóstwo stawów hodowlanych ze słodką wodą.

Oceany, Morza, Zatoki, Kanały, Plaże, Promenady, Wyspy

Do 2000 roku wyróżniało się 3 oceany (Spokojny, Atlantycki i Indyjski). Obecnie doszły jeszcze dwa (Południowy i Arktyczny). Częścią oceanów są morza oddzielone od pozostałych jego części brzegami kontynentu lub wyspami. Na świecie jest 71 mórz, tradycyjnie zwanych dużymi, słonymi jeziorami. Kąpiele w słonej wodzie poprawiają krążenie krwi a rozsądne opalanie się na plaży poprawia samopoczucie. Ciekawą atrakcją jest rejs statkiem na wyspę lub spacer po molo i promenadzie.

Źródełka, Źródła, Rzeki, Mosty, Zapory, Wodospady

Oceany i morza zasilają w wodę rzeki - powierzchniowe cieki płynące w wyżłobionym korycie rzecznym. Początek rzeki może mieć formę źródła a czasem woda wypływa z jeziora lub bagna. Z siecią rzek związane są zbiorniki zaporowe, chroniące przed powodzią i ułatwiające żeglugę. Skalne i inne progi w korycie rzeki tworzą Wodospady. Lądowe przeprawy przez rzeki zapewniają mosty. W Polsce najdłuższą rzeką jest Wisła (1047 km) i Odra (854 km). Dzikie nurty rzek sprzyjają organizowaniu spływów kajakowych, flisackich i galarami.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Nieautoryzowane rozpowszechnianie całości lub fragmentu niniejszej publikacji w jakiejkolwiek postaci jest zabronione"