Zielony Szlak Turystyczny - Ścieżka Edukacyjna przez góry, lasy, mokradła - Ciekawe atrakcje Gór Stołowych

Błędne Skały są ciekawą atrakcją Gór Stołowych. Postanowiliśmy zdobyć je niebieskim szlakiem górskim z Polany YMCA. W drodze powrotnej kierowaliśmy się zielonym listkiem wskazującym ścieżkę edukacyjną (stąd nas szlak biegł od tablicy nr 12 do 1).

Błędne Skały - Punkty Widokowe

Zachwyceni wspaniałymi konstrukcjami skalnymi uformowanymi przez naturę postanowiliśmy zdobyć nowy szlak turystyczny. Opuściliśmy Labirynt w Skalnym Mieście, zostawiliśmy za sobą, Błędne Skały, Parking Górny i podążyliśmy szeroką drogą z płyt kamiennych. Na nowej trasie pokonaliśmy strome schody i dwa punkty widokowe na Góry Stołowe (drewniane platformy).

Ścieżka Edukacyjna im. Inż. Kazimierza Klimowicza

Ruszyliśmy zielonym szlakiem górskim w stronę Polany YMCA. Dosłownie wciągnęła nas Ścieżka Edukacyjna oznaczona na trasie turystycznej zielonym listkiem. Pieszy szlak łączy parking na Polanie YMCA z Błędnymi Skałami, ma długość około 4 kilometry i 180 metrów różnicy wysokości. A 12 tablic rozstawionych na trasie prezentuje zagadnienia czynnej ochrony ekosystemów w Parku Narodowym Gór Stołowych.

Błędne Skały - z Labiryntu przez Mokradła

Na początku droga nie zapowiadała się na ciekawą atrakcję Gór Stołowych. Dwadzieścia minut szliśmy szeroką ulicą usypaną ze szlaki. Nie było żadnych turystów. Za to zobaczyliśmy na niebie szybowiec. Mogliśmy wsłuchać się w dźwięki wydawane przez dziką przyrodę. Przy tablicy nr 11 pojawiła się drewniana ścieżka, biegnąca przez mokradła. Torfowisko porastała specyficzna roślinność, w której schronienie znalazło wiele gatunków zwierząt. Szlaku strzegła jaszczurka. W gąszczu pomrukiwał świerszcz. Świat stanął w miejscu. My także zatrzymaliśmy się, by poczuć naturę.

Ścieżka Edukacyjna - przez Masyw Skalniaka

Dotarliśmy do punktu nakazującego skręt w prawo. Zeszliśmy z drogi szutrowej i wkroczyliśmy na leśną ścieżkę edukacyjną przez Masyw Skalniaka. W Górach Stołowych zalegające warstwy skalne zostały wydźwignięte ponad powierzchnię terenu kilkukrotnie, przez co wytworzyły się różne poziomy (wierzchniowy - Szczeliniec, Skalniak, Narożnik i Szczytnik, poziom Pasterki - Karłowa - Łężyc oraz poziom dolny północno-wschodniej części Gór Stołowych).

Płaskowyż Masywu Skalniaka - Świerki

Przy tablicy informacyjnej nr 9 na ścieżce edukacyjnej z Labiryntu Błędnych Skał do Polany YMCA dowiedzieliśmy się o płaskowyżu Masywu Skalniaka. To największy płaskowyż Parku Narodowego Gór Stołowych na wysokości 800-900 m n.p.m. Zajmuje powierzchnię 150 ha. Doszło tu do ogromnej degradacji środowiska naturalnego 200 lat temu. Doprowadziła do tego melioracja terenu i wprowadzenie drzewostanów świerkowych. Czekała nas przeprawa leśną ścieżką po śliskich kamieniach.

Piesze wędrówki przez łąki i sztuczne świerszczyny

Przy tablicy nr 8 ujrzeliśmy nieleśny krajobraz Gór Stołowych. Dech zapierł pejzaż stworzony przez łąki i pastwiska. Punkt informacyjny nr 7 dostarczył wiedzy na temat młodej świerczyny tworzącej gęste podrosty w luce powstałej po przewróconych dorosłych drzewach. Niestety świerki są mniej wymagającym gatunkiem, dlatego wyparły jodły z terenu Parku Narodowego Gór Stołowych. Podjęto szereg działań mających na celu zwiększenie udziału lasów jodłowych o czym poinformowała nas tablica nr 6 na ścieżce edukacyjnej.

Drewniany mostek, schody, kładka w Górach Stołowych

Niesamowitych wrażeń dostarczyła nam przeprawa w dół przez świerkowy las drewnianymi schodami. Leśny krajobraz został wzbogacony o konstrukcję zbudowaną przez człowieka. Długa kładka idealnie wkomponowała się w naturalny klimat. Szliśmy w absolutnej ciszy, wsłuchani w szum strumyka i śpiew ptaków. To wspaniała atrakcja Gór Stołowych na ścieżce edukacyjnej z Polany YMCA do Labiryntu Błędnych Skał.

Bloki Skalne - Ścieżka Edukacyjna

Tablica nr 5 opowiedziała nam o mikrośrodowisku skał piaskowcowych. Na ścieżce edukacyjnej do Labiryntu Błędnych Skał oprócz lasu świerkowego można spotkać bloki skalne i cudowne enklawy, które wpływają na różnorodność świata grzybów, porostów, zwierząt i roślin.

Kamienne Schody w Górach Stołowych

Na trasie od tablicy nr 4 i 3 mieliśmy do pokonania kamienne schody, które nie przypominały drewnianej kładki. Nie było balustrad, dlatego naszym wsparciem stały się kijki trekkingowe. Schody z kamienia były śliskie z powodu kapryśnej pogody. Udało nam się przejść bez żadnego uszczerbku na zdrowiu ale piesza wędrówka przez las, stromo w dół, wymagała od nas ogromnej uwagi i skupienia.

Zielony Szlak Górski - Błędne Skały

Przed dotarciem do tablicy informacyjnej nr 2 doszło do scalenia Ścieżki Edukacyjnej z zielonym szlakiem górskim łączącym Błędne Skały z parkingiem na Polanie YMCA. Nagle trasa turystyczna, biegnąca przez las uległa znacznemu wypłaszczeniu. Zbliżyliśmy się do cywilizacji.

Ścieżka Edukacyjna - Leśny Krajobraz

Na wysokości 670 m n.p.m, naprzeciw Polany YMCA, która obecnie jest przekształcona w dolny parking Błędnych Skał, ujrzeliśmy tablicę nr 1. To prezentacja trasy oznaczonej zielonym listkiem. Na jej przejście spokojnym marszem należy przeznaczyć około 2 godziny. Dla nas ścieżka edukacyjna rozpoczęła się na wysokości 880 m n.p.m i łagodnie sprowadziła nas do Polany YMCA. W czasie pieszej wędrówki zachwycił nas leśny krajobraz, szczególnie ostatnia wąska ścieżka, otoczona trawą, której szlak wyznaczały zielone paprotki i drzewa liściaste.

czas na przygodę, ruszaj w trasę

dla waszej wygody, wystarczy kliknąć w mapkę, wpisać miejsce aktualnej lokalizacji, wyznaczyć trasę i cieszyć się podróżą

Atrakcje w pobliżu

"Kaplica Czaszek" Kudowa Zdrój
Pałac Marianny Orańskiej
Zamek Książ
Zagórze Śląskie

Wszelkie prawa zastrzeżone. Nieautoryzowane rozpowszechnianie całości lub fragmentu niniejszej publikacji w jakiejkolwiek postaci jest zabronione"