Przyrodnicza Ścieżka Dydaktyczna (Aleja Bukowa, Motyle, Chmury, Rebusy)- Planety Układu Słonecznego, Wysokie skarpy nad Zbiornikiem Wydra

Perłą śląska stał się Park Gródek w Jaworznie, który przyciąga coraz więcej turystów z całego kraju. Z uwagi na ogromne walory przyrodnicze i krajobrazowe arboretum otrzymało potoczną nazwę ”Polskie Malediwy” oraz “Śląska Chorwacja”. Cudowne miejsce powstało za nieopłacone rachunki.

Arboretum w Jaworznie - Historia powstania

Ogród botaniczny w Jaworznie powstał w miejscu byłej Cementowni Szczakowa, którą zamknięto w 1997 roku. Z powodu odcięcia prądu doszło do zatrzymania pracy pomp. W kilkadziesiąt godzin wszystkie głębiej położone części kamieniołomu zalała woda. Od 2010 roku prowadzone są w tym miejscu prace rekultywacyjne w celu zachowania walorów krajobrazowych. Wyrobiska po eksploatacji dolomitu po wielu latach stały się urokliwym arboretum w Jaworznie.

Atrakcje Jaworzna - Park Gródek mapa

Ogród botaniczny w Jaworznie tworzą ścieżki szutrowe, asfaltowe, leśne i wodne. Każde miejsce dostosowane jest do potrzeb zwiedzających. Na kilku trasach turystycznych rozstawione są tablice informacyjne. Atrakcją dla dzieci są zamieszczone na nich cenne wiadomości oraz zmuszające do wysiłku umysłowego rebusy. Dla osób aktywnych atrakcją są strome podejścia, wąskie ścieżki wzdłuż skarp oraz drewniane schody. Dla przyrodników skarbnicą wiedzy może stać się “Bacówka” oraz siedliska na murawach.

Przyrodnicza ścieżka dydaktyczna - 13 tablic

Kilka kroków od parkingu trzeba podjąć decyzję jaką ścieżką zwiedzić atrakcje Arboretum w Jaworznie. Ścieżki dydaktyczne rozstawione są na trasie z oznaczeniem - trudna, ponieważ zejście do zbiornika “Wydra” wymaga skorzystania ze stromych schodów. Po 5 minutach wędrówki pojawia się pierwsza tablica informacyjna, która zachęca do spaceru wyznaczonymi szlakami. Na każdej tablicy zamieszczono prezentację najbliższej okolicy oraz ciekawostki związane z działalnością kamieniołomu dziś i w przeszłości.

Bacówka 350 metrów od parkingu

W Parku Gródek działa “Bacówka” prowadzona przez Wspólnotę Betlejem. Został do tego wydzielony spory teren, na którym spacerujący mogą podziwiać owce, kucyki, alpaki a nawet kangury. Bacówka z uwagi na duże koszty prowadzenia nie jest dostępna przez cały czas. Stałą atrakcją jest drewniany domek, na którym widnieje regulamin korzystania z Parku Gródek i zieleńców.

Remiza Leśna “Bucze” Użytek ekologiczny

Niemalże w sąsiedztwie Bacówki znajduje się użytek ekologiczny Remiza Leśna “Bucze”. To wąski pas lasu liściastego, porastający północną stronę wzgórza dolomitowego w Pieczyskach. Obszar ten charakteryzuje się bogatym zasobem fauny i flory. Właśnie dlatego w roku 2008 Remiza Leśna “Bucze” została objęta ochroną prawną w formie użytku ekologicznego a jego nazwa wzięła się od rosnących buków.

Spacer Aleją Bukową

Nieodłącznym elementem terenów otwartych w XIX wieku stały się aleje. Początkowo były zakładane w parkach i ogrodach. Obecnie powstają w miejscach atrakcyjnych przyrodniczo i kulturowo. Krocząc przyrodniczą ścieżką dydaktyczną nie sposób zrezygnować ze spaceru aleją bukową. Czwarta tablica zawiera ciekawostki na temat buka zwyczajnego, którego drewno wykorzystywane jest do produkcji mebli, fajek i instrumentów muzycznych.

Tajemnice Kolczastego Lasu

Na terenie Arboretum w Jaworznie, czyli ogrodu stworzonego z drzew i krzewów występują zarośla śródpolne, o których informuje szósta tablica przyrodniczej ścieżki dydaktycznej. Większość gatunków uzbrojonych jest w kolce i ciernie chroniące przed roślinożercami. Kolejną niepojętą tajemnicą kolczastego lasu są kwiaty i owoce, które stanowią naturalną aptekę. Zarośla śródpolne zachwycają przez cały rok. Latem uwagę przykuwają kolorowe owoce, jesienią kolczasty las mieni się w brązowych, żółtych i czerwonych barwach.

Ścieżka dydaktyczna - Motyle przy skarpie

Przyrodnicza ścieżka dydaktyczna prowadzi na sam skraj skarpy. Z drewnianego podestu widać tylko korony drzew, nad którymi wzbić się mogą jedynie ptaki i motyle. W zaroślach potrafi żerować nawet 200 gatunków motyli. Ulubionym pokarmem gąsienic jest głóg, wiąz pospolity, dereń świdwa i trzmielina zwyczajna. Trasa turystyczna w Parku Gródek wiedzie przez nieczynne kamieniołomy o wysokich i kruchych skarpach, dlatego nie wolno podchodzić do skarp wyrobiska na odległość mniejszą niż 10 metrów.

Pieszą ścieżką z głową w chmurach

Kolejna tablica informacyjna przyrodniczej ścieżki dydaktycznej uczy odczytywania pogody z chmur, które leniwie “płyną” w atmosferze. Spacerując po arboretum w Jaworznie ma się wrażenie stąpania po niebie. Piesze ścieżki biegną wzdłuż stromych skarp. Widok z góry na zbiorniki wodne zachęca do zatrzymania się w tym miejscu na dłużej. Wiele osób przekracza dozwolone granice, by choć przez moment dotknąć chmur.

Planety układu słonecznego na ścieżce

Arboretum w Jaworznie pozwala polecieć w kosmos. Wszystko za sprawą kolejnych talib informacyjnych dotyczących, od pewnego punktu, planet układu słonecznego. Zgodnie z zamieszczonymi informacjami “Ziemia” jest wyjątkowa, ponieważ tylko na niej występuje woda, która pokrywa 71% pow. planety, z czego 96,5% to woda słona. Woda na terenie Parku Gródek posiada turkusowe zabarwienie, które wynika z obecności węglanu wapnia.

Rebusy Parku Gródek

Twórcy ścieżki dydaktycznej zamieścili na każdej tablicy krótkie zadania do wykonania. Nagrodą za rozwiązanie wszystkich rebusów jest otrzymanie tytułu eksperta w dziedzinie przyrody rozciągającej się w całym Parku Gródek. Rozwiązanie do każdej zagadki znajduje się na kolejnej tablicy informacyjnej, dlatego najlepiej zacząć spacer od parkingu przy ulicy Jana III Sobieskiego.

Punkt widokowy nad skarpą

Na terenie Arboretum w Jaworznie jest wiele punktów widokowych na malownicze, turkusowe jeziora. Najpiękniejszy pod kątem krajobrazowym szlak prowadzi górą kamieniołomu. Każde miejsce na skarpie stanowi naturalny punkt widokowy na cały Park Gródek. W dół (do zbiornika “Wydra”) prowadzą strome schody północne i południowe, z których także roztacza się widok na kręte kładki, zielone łąki i mieniące się wieloma barwami wody.

czas na przygodę, ruszaj w trasę

dla waszej wygody, wystarczy kliknąć w mapkę, wpisać miejsce aktualnej lokalizacji, wyznaczyć trasę i cieszyć się podróżą

Atrakcje w pobliżu

Sanktuarium w Jaworznie
Zamek Smoleń
Pustynia Błędowska
Zamek Rabsztyn

Wszelkie prawa zastrzeżone. Nieautoryzowane rozpowszechnianie całości lub fragmentu niniejszej publikacji w jakiejkolwiek postaci jest zabronione"